Blog

Základné materiály pri výrobe nábytku

 

Pri výrobe nábytku stolári používajú množstvo materiálov, počnúc masívnym drevom a drevnými materiálmi a končiac kovom, sklom a plastmi. V tomto blogu by som vám rád opísal základných 5  materiálov na báze dreva.

 

Škárovka - zlepené hranoly masívneho dreva. Materiál ostáva živým, neustále pracuje a mení svoje rozmery na základe vlhkosti okolitého prostredia. Jednotlivé hranoly by mali byť pri lepení otáčané o 180 °, aby sa doska nekrútila. Aj napriek tejto snahe sa však tomu nedá vyhnúť, a preto nie je vhodné používať škárovkové dosky samostatne. Preto sú napr. stolové dosky pripevnené ku konštrukcii stolu. Existujú dva druhy škároviek: 

 

  • cinkovaná - hranoly sú nadpájané šírkovo a aj po dĺžke

  • priebežná - hranoly sú nadpájané len na šírku. Vizuálne pútavejšia, čo sa však odráža aj na cene. Tá je o cca 10-15 % vyššia ako u cinkovanej

 

 

Drevotriesková doska (DTD) je veľmi rozšíreným veľkoplošným nosičom na našom trhu, ktorú poznáme aj pod názvom BUKAS. Vyrába sa lisovaním rozdrvených pilín spolu s formaldehydovými živicami. Kedysi DTD škodila ľudskému organizmu kvôli výparom živíc. Dnes sa používajú úplne neškodné. DTD bez povrchovej úpravy sa používa málokedy, pretože nie je odolná voči vlhkosti. Pri strete s vlhkosťou napučiava a ďalej nie je použiteľná, pretože po následnom vyschnutí sa nedokáže vrátiť do pôvodných rozmerov. Hlavným využitím DTD je použiť ju ako nosný materiál pre lamináciu, dýhovanie, HPL fólie a pod. DTD je veľmi obľúbeným materiálom, pretože je dostatočne rozmerovo stabilná, vyrába sa v rôznych hrúbkach a v neposlednom rade, je cenovo prístupná.

 

 

 

MDF doska (medium density fibreboard) - obľúbená vďaka svojej homogénnej štruktúre. Má vyššiu hustotu ako DTD a jemnejšiu štruktúru. MDF dosky sa najčastejšie používajú ako nosný materiál pod fólie, dyhy a striekané dvierka. Veľkou výhodou je, že sa ľahko a dobre opracúva.

 

 

 

Biodoska -  doska z troch vrstiev vzájomne na seba nalepených masívnych lamiel. Vonkajšie vrstvy biodosky sú rovnobežné, pričom stredná vrstva je pootočená o 90°, čím sa zamedzí priehybu. Biodosku je vhodné použiť pri výrobe nábytkových dvierok, alebo masívneho nábytku. 

 

 

 

Laťovka -  základ tvorí smrekové jadro, resp. smreková dĺžkovo nadpájaná škárovka, na ktorej je z obidvoch strán nalepená topoľová dýha. Na topoľovú vrstvu sa už lepí vrchná časť laťovky. Táto vrchná dýha môže byť napr. dubová, buková alebo z rôznych iných drevín. Laťovka sa často používa pri výrobe nábytku ako masívny plošný materiál, alebo ako nosný materiál pri výrobe dverových fríz, vďaka svojej odolnosti voči ohybu a jednoduchému opracúvaniu. 

 

 

 

Počet zobrazení: 21077