Blog

Päť rád pri výbere konferenčného stola

Konferenčný stôl je súčasťou takmer každej obývacej izby. Pre niekoho praktickým využitím priestoru, pre iného zaujímavým dizajnovým doplnkom, ktorý slúži nielen na položenie nápojov a dekorácií, ale aj ako podložka pod nohy pri večernom leňošení po náročnom dni. Samotný dizajn stolov je veľmi dôležitý, pretože jeho umiestnenie v miestnosti býva veľmi často centrálne. Pri výbere alebo navrhovaní však netreba zabúdať aj na rozmery a tvary.

1.Rozmery

  Výška konferenčných stolov sa veľmi často pohybuje  v rozmedzí 35-50 cm. Tieto miery často vychádzajú z výšky sedenia, pri ktorom je stolík, pretože predmety položené na stole by nemali cloniť pri sledovaní hokejového alebo futbalového zápasu v televízii. Čo sa týka dĺžky a šírky často sú odvodené od rozmerov sedačky, najčastejšie tak, že stôl svojimi rozmermi nepresahuje jej okraj. Ak však mávate občas návštevy a na stôl budete chcieť položiť nejaký ten pohár s vínom a k tomu misu so syrmi , minimálna odkladacia plocha stola by mala byť  aspoň 0,5m2 (100x50cm, 90x55cm, 70x70cm).

 

 

2. Odkladací priestor

  Veľmi dobre a zaujímavo sa dá využiť aj priestor pod vrchnou doskou napr. otvorenou policou, výsuvom alebo ich vzájomnou kombináciou. Pri výsuvoch sa často používa „TOUCH“ systém otvárania, aby úchytka nezasahovala do priestoru.

 

 

3. Materiály

   Pri výbere materiálov konferenčných stolov sa medze nekladú. S pokojom to môže byť drevo, kov, kameň, sklo, plast, alebo akákoľvek vzájomná kombinácia týchto materiálov. Dôležité je dávať pozor, aby materiály boli dostatočne odolné a bezpečné pri používaní. Veď taký stolík príde kedykoľvek do stretu s ovládačmi domácich kín, sklenenými pohármi a nie raz aj s množstvom detských hračiek. Preto by materiály mali odolávať mechanickým poškodeniam. Pri skle treba brať do úvahy aj bezpečnosť a použiť sklo s bezpečnostnou fóliou alebo sklo kalené.

 

 

4. Tvary

   Samotný tvar stola môže korešpondovať s okolitým nábytkom a niesť sa s ním v jednom duchu, ale svojím jedinečným tvarom môže v miestnosti byť  aj stredobodom pozornosti. Pri navrhovaní konferenčných stolov sa fantázii môže povoliť uzda a preto sú tvary držané len v medziach vyrobiteľnosti, ktorá je v dnešnej doba takmer bezhraničná.

 

.

 

5. Povrchová úprava

   Neodmysliteľná súčasť, pretože pri používaní sa povrch stretáva s rôznymi tekutinami od čistej vody cez ovocné šťavy až po 70% alkohol wink. Na stoloch sa často hrávajú aj spoločenské hry, takže povrch by mal byť odolný aj voči poškriabaniu.

 

 

Pri navrhovaní stola je potrebné brať ohľad na zvolenie správnych rozmerov, výber vhodných materiálov s ich následnou povrchovou úpravou ak je potrebná (napr. sklo nepotrebuje) a nemalú pozornosť venovať aj pevnosti stola, ak sa na ňom počas párty rozhodne niekto zatancovať smiley.

Počet zobrazení: 7996