Blog

Najpoužívanejšie povrchové úpravy nábytku

Poznáme viacero druhov materiálov na výrobu nábytku. Medzi tie najpoužívanejšie na našom trhu patria laminované dosky, dýhované dosky a nakoniec celomasívne. Povrchová úprava sa však netýka laminovaných materiálov, nakoľko dosky s týmto povrchom už nie je potrebné upravovať. V tomto blogu sa zameriame na dýhované a masívne materiály, pretože takmer všetky postupy a spôsoby sú pri nich rovnaké.

 

Lakovanie

Patrí medzi najpoužívanejšie spôsoby povrchovej úpravy nábytku. Jedná  sa o povrchové upravovanie, keď sa na materiál nanáša lak obyčajne vo viacerých vrstvách. Okrem toho, že existuje množstvo lakov od mnohých výrobcov, nie každý lak je vhodný na všetko. Ak si idete niečo lakovať sami, dobre si prečítajte leták zo všetkými normami. Ak vyrábate hračku alebo nejaký kus nábytku pre svoju ratolesť, lak by mal spĺňať tie najvyššie požiadavky, veď to poznáte ako deti radi všetko obhrýzajú smiley. My na všetky výrobky, ktoré sú lakované používame vodouriediteľný lak, ktorý je šetrný k životnému prostrediu, odolný bežne používaným chemikáliám v domácnostiach a samozrejme je vhodný aj na detské hračky.

 

 

 

 

Morenie

Často sa stáva, že keď príde na reč ohľadne farby nábytku, zákazník odpovie:,,kuchyňu by som chcel mať orechovú ako dvere." Avšak, veľakrát sa stáva, že dvere nie sú orechové, ale dubové alebo bukové namorené na odtieň, ktorý sa čiastočne podobá na orech. Orech je však len prirovnaním, môže to byť kľudne „buk morený na dub“. Každopádne rád by som to teraz vysvetlil. Jedná sa o to, že morenie je len technologická operácia, keď sa na surový drevný povrch nanáša moridlo, ktoré môže mať rôzne sfarbenie od bielej až po čiernu. Žiadna drevina sa nevie morením zmeniť na inú, vie sa len odtieňovo priblížiť.

 

 

 

 

 

Olejovanie

V poslednom období sa stáva obľúbenou povrchovou úpravou, pretože po nanesení a vytvrdnutí  oleja drevo ostáva hodvábne matné, pričom je zvýraznená prírodná štruktúra povrchu. Olej je vhodný použiť na takmer všetky druhy nábytku a samozrejme aj na detské hračky J. Olejovaný povrch má veľkú výhodu, pretože  sa dá kedykoľvek oživiť jednoduchým pretretím pomocou oleja a bavlnenej handričky. Takýmto spôsobom sa dá olejovaný nábytok udržiavať v skvelej forme dlhý čas. Ak chcete mať olejovaný nábytok v tmavšom odtieni stačí pridať do oleja pigment na to určený a olejovať.

 

 

Je úplne jedno aký druh povrchovej úpravy zvolíte pre Váš nábytok. Dôležité je aby bola zdravotne neškodná, a aby výsledný povrch bol trvácny, príjemný na dotyk a v neposlednom rade, musí lahodiť aj očiam.

Počet zobrazení: 13418